Péče o kola a pneumatiky

Správná a hlavně pravidelná péče o kola a pneumatiky vozu je pak tedy nezbytná. Jak již plyne z výčtu možných nejznámějších závad a poškození, nesprávná starost vás může přivést i do nebezpečných situací. Pneumatiky jsou velice namáhané při každé jízdě – ať už je to způsobeno vlivem počasí, tíhou nákladu, nesprávným řízením a přibrzďováním, či vlivem stavu vozovky.

Je tedy potřeba kontrolovat všechny výše zmíněné možné defekty, jako je hloubka dezénu/opotřebení pneumatik, stav tlaku v pneumatikách/podhuštění, či přehuštění a různě vzniklé deformace pneumatiky. Dále se kontroluje rovnoměrnost opotřebení pneumatiky, obnažené kordy, vybouleniny na pneumatice, poškození patek a průrazy. Podle všech těchto bodů pak diagnostikujeme příčiny a možnosti opravy, či výměnu pneumatiky.

Kromě pravidelných kontrol a odstranění defektů je však na místě také správná preventivní péče o kola a pneumatiky.

Pravidelné čištění

Může se to zdát jako samozřejmost, ale je to často opomíjená věc. Nejde jen o to, že vzhledově budou vaše kola a jejich disky vypadat perfektně. Nepravidelným čištěním si můžete způsobit stav „trvalé nečistoty“, kdy vaše disky na kolech zažloutnou a také snižujete životnost pneumatiky. Na kolech totiž zůstává nejen bláto, sůl a prach z vozovky, ale také mikroskopické částečky z brzdových destiček – to vše se pak dostává do pórů pneumatiky a povrchu disku. Ještě k výraznějším defektům pak může docházet za teplého počasí.

Správné čištění kol: vychladlá kola – tedy 20 minut po jízdě, teplá voda, správný saponát, jemná houba bez hrubé vrstvy, či jemný hadřík a alespoň 1x týdně opláchnout obyčejnou vodou silné nečistoty.

Na trhu existuje také nespočetné množství přípravků na čištění a péči o pneumatiky, kola a disky, které vám pomohou se správnou údržbou. Nejlepší je konzultovat vhodné přípravky právě s výrobcem vozu, nebo s jeho autorizovaným autoservisem.

Mezi správnou péči pneumatik však patří také výměna kol z letních na zimní pneumatiky. Existují sice tzv. celoroční pneumatiky, zde se však dočtete proč je preferována výměna kol a jaké jsou rozdíly mezi letními a zimními pneumatikami. Celoroční pneumatiky poslouží spíše pro „sváteční řidiče“, kteří opravdu vyjedou na cesty jen jednou za čas.

Leave a Reply